Victor Ananias Anısına

Victor Ananias, 1971 – 2011 

Ege’nin kırsalında ve çeşitli ülkelerdeki değişik ekolojik-sürdürülebilir yaşam kültürlerini deneyimleyen Victor Ananias 1992 yılında Bodrum'da Buğday Lokantası ve Kültür Merkezi’ni kurdu. Bu merkezde ekolojik yaşam hakkında eğitimler, toplantılar, aktiviteler düzenlendi. Farklı geçmişten gelen insanlar yaşamsal değerlerini paylaştılar. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar yapan Ananias, Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen birçok ekolojik yaşam uygulaması, bu yöndeki bütüncül projelerin vizyonunun oluşturulması, hayata geçirilmesi gibi adımlarda aktif oldu.

Kurucularından olduğu Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 2000 yılında Türkiye'den Ashoka Fellowship’e seçilen ilk sosyal girişimci oldu. Takip eden yıllarda ekolojik mimari, ekolojik tarım, tüketim bilinci, sürdürülebilir kırsal kalkınma gibi konularda çalışmalarını sürdürdü. 2011 yılı Mart ayında geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrıldı.

Victor, Türkiye'de organik tarım ve doğal yaşam felsefesinin yaygınlaşmasına hiç şüphesiz en büyük katkıyı yaptı. Bugün geride bıraktığı mirasıyla içimizdeki temiz, doğal ve adil yaşam düşüncesine ışık tutmaya devam ediyor.

 Victor Ananias hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.