Ashoka Türkiye

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, Türkiye’de 2000 yılında Buğday hareketi lideri ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Victor Ananias’ın Ashoka Fellow seçilmesinden beri faaliyet gösteriyor.

2000-2013 yılları arasında önce bireysel ve uluslararası temsilcilikler, sonra Avrupa bölge ofisi tarafından uzaktan yönetilen Ashoka Türkiye, faaliyetlerini 2014 yılında kurduğu Ashoka Vakfı ile canlandırıyor ve yerelleştiriyor.

Ashoka Vakfı, yerel profesyonel ekibi, Yönetim Kurulu ve her biri kendi alanında lider 35 sosyal girişimciyi buluşturan Ashoka Fellowship ağından güç alarak Türkiye’de ve bölgede sosyal girişimcilik için bir referans noktası olmaya hazırlanıyor.  

Vizyonumuz

Her bireyin toplumda fark yaratabildiği ve bunu başarmak için ihtiyaç duyduğu özgürlük ve desteğe sahip olduğu bir dünya hayal ediyoruz. 

Hedeflerimiz

  • Türkiye’nin öncelikli sosyal sorunlarına sistematik çözümler getiren sosyal girişimcileri maddi ve manevi olarak desteklemek; onları buluşturan aktif bir sosyal girişimci ağı oluşturmak;
  • Özel sektör ve sivil toplumun kaynaklarını buluşturarak ekonomik ve sosyal etkilerini artırmalarını sağlamak;
  • Gençlerin sosyal değişimde aktif rol almaları için gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı olmak;
  • Türkiye’de sosyal girişimcilik için elverişli bir ortam ve altyapı oluşturulmasına katkıda bulunmak.