Ashoka Fellowship

Ashoka Fellowship, sosyal girişimcilerin bireysel olarak yarattıkları etkinin çok ötesinde fark yaratabilecekleri dinamik bir iletişim ve işbirliği platformu işlevi görüyor. Ashoka Fellow’ları maddi ve profesyonel desteğin yanında 70 ülkeyi kapsayan küresel Ashoka ağına erişim fırsatı elde ediyorlar.  

Türkiye’de 41 Ashoka Fellow’u  insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim / gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda fark yaratıyor. 

“Ashoka sivil toplum alanını benimsediği risk sermayesi yaklaşımı ile değiştiriyor. Henüz kuruluş aşamasındaki yüksek potansiyelli sosyal girişimcileri buluyor, onlara başlangıç sermayesi veriyor ve küresel bir destek ağının parçası yapıyor.” 

 — New York Times

Ashoka Fellowship’in üç temel boyutu bulunuyor:

1.Maddi Destek

Ashoka Fellow’ları ihtiyaç halinde üç yıl sürecek bir maddi destekten faydalanır, böylelikle tüm zaman ve enerjilerini girişimlerini inşa etmeye yönlendirebilirler. Maddi destek miktarı yaşanan yerdeki yaşam masraflarına göre belirlenir ve ortalama bir sivil toplum kuruluşu çalışanı maaşına denk düşer.

2.Probono Danışmalık Destekleri

Ashoka, sosyal girişimcileri alanında uzman şirket ve kurumlarla eşleştirerek profesyonel danışmanlık ve hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmalarını sağlar. Söz konusu profesyonel destek yasal danışmanlık, PR ve medya hizmetleri, stratejik danışmanlık, etki analizi, kurumsal gelişimden etkinlik organizasyonuna geniş bir yelpazeye yayılır.

3.Küresel Ağ Etkisi

Sosyal girişimciler Ashoka üyeliğine seçildikten sonra zengin yaratıcılık ve işbirliği fırsatları sunan küresel Ashoka ağının bir parçası oluyorlar. Ortak kimlik, değerler, amaçlar ve yöntemlerle birbiriyle ilişkilenen Ashoka sosyal girişimcileri birbirlerinden destek, tavsiye, ilham alır, sosyal değişim için birlikte çalışıyorlar.

Ashoka Fellow’larından

 

"Ashoka’dan destek almadan önce yılda 140.000 kişiye ulaşıyorduk. Bu yıl 4 milyon kişiye ulaşıyoruz. Benim için Ashoka’nın desteği sonsuz. Ashoka Fellowship ise yenilikçilik, yüksek etik standartlar ve sosyal etki anlamına gelen, tüm dünyanın tanıdığı bir statü.”

 — Albina Ruiz, Ashoka Fellow, Peru

 

“Ashoka’nın en beğendiğim yönü bizleri kendi önceliklerimizle ve kendi yöntemlerimizle çalışmaya teşvik etmesi. Ashoka sayesinde dünyanın dört bir yanında çok faydalı bağlantılar kurdum, yoksa bugün geldiğim noktada olamazdım.” 

 —Mahabir Pun, Ashoka Fellow, Nepal 

 

"Ashoka ile tanışmadan önce kendimi dünyada yalnız hissediyordum. Şimdi ise her ülkeden sürdürülebilir sosyal fayda oluşturan ve bunun için çok çalışan iyi yürekli insanlarla birlikte büyük bir evim varmış gibi hissediyorum. Ashoka her zorlandığımda, ihtiyacım olduğunda yanımda ve uluslararası boyutu ile de dünya vizyonu kazandırıyor. Bu evin içinde olduğum için çok mutluyum."

 Tülin Akın, Ashoka Fellow, Türkiye

 

 

"Eğer Ashoka üyesiyseniz, dünya karmasına çağırılmış yetenekli bir futbolcu gibisinizdir ve takımınızda Pele, Maradona ve Messi varsa, kazanmanız kaçınılmazdır.”  

— Ercan Tutal, Ashoka Fellow, Türkiye